Opublikowany przez: monika.g
Autor zdjęcia/źródło: Pielęgnacja cery na noc @ Claudio_Scott z Pixabay
Wieczorna pielęgnacja jest niezwykle ważna dla cery. To właśnie w nocy między 24 a 6 rano komórki skóry dzielą się dziesięciokrotnie szybciej niż w ciągu dnia. W czasie snu mięśnie twarzy rozluźniają się, co daje im możliwość odpoczynku i regeneracji. Organizm pozbywa się toksyn, a skóra wchłania substancje odżywcze kremów i maseczek, które na nią nałożymy. Od tego więc jaką pielęgnację zastosujemy przed pójściem spać zależy jak nasza cera będzie wyglądała na drugi dzień po przebudzeniu się ze snu.
Przede wszystkim zadbaj o to, żeby się wysypiać. Najlepsza pora na położenie się do łóżka to godzina 22:00. Dbaj o to, żeby nie zarywać nocy i spać regularnie ok. 7-8 godzin bez przerwy, wybudzenia zaburzają rytm snu i zdolności regeneracyjne skóry. Zadbaj też o właściwą temperaturę w sypialni, aby nie było w niej zbyt duszno. Najlepsza temperatura do snu to 18-20 st. C.
Wbrew pozorom to nie to samo. Demakijaż usuwa makijaż oczu, ust i twarzy, ale nie oznacza to, że cera jest już czysta. Nadal pozostają na niej resztki produktów do makijażu, martwy naskórek i zanieczyszczenia z powietrza zbierane przez cały dzień. Do demakijażu użyj specjalnego płynu lub płynu micelarnego, wodoodporny makijaż zmywaj zawsze produktami do niego przeznaczonymi, które mają cięższą konsystencję i są oleiste. Makijaż możesz zmyć zaraz po powrocie do domu. Dzięki temu skóra będzie już odpoczywać od ciężkiej warstwy pudru czy tuszu. Wieczorem natomiast oczyść ją dokładnie żelem lub pianką do mycia twarzy i osusz delikatnie przykładając ręcznik, nie pocierając skóry. Po takim oczyszczaniu przemyj twarz tonikiem omijając okolice oczu i ust, aby przywrócić skórze naturalne pH i ją odświeżyć.
Na tak przygotowaną twarz nałóż odpowiedni krem do twarzy na noc. Kremy na noc mają bogatszą i nieco cięższą konsystencję, bo zawierają więcej składników odżywczych. Nie bój się, że obciąży on Twoją cerę. Nawet tłusta czy skłonna do przetłuszczania się cera potrzebuje głębokiego nawilżenia, a najlepiej pomoże o to zadbać właśnie tłusty nawilżający krem na noc.
Oczywiście zawsze dobieraj krem odpowiedni do Twojego typu cery, ale zwróć też uwagę na porę roku oraz inne kosmetyki lub leki, których używasz. Jeśli np. w czasie kuracji antytrądzikowej stosujesz kremy oczyszczające mogą one nadmiernie przesuszać Twoją cerę, która będzie potrzebować dodatkowego nawilżenia. Latem cera będzie potrzebowała regeneracji po opalaniu i kremów o lżejszej konsystencji, a zimą silnego nawilżenia podczas przebywania w ogrzewanych pomieszczeniach, gdzie panuje suche powietrze.
Zwróć też uwagę na skład kosmetyków i staraj się wybierać te, które mają jak najwięcej składników naturalnych. Chemiczne dodatki zamiast poprawiać mogą pogarszać stan Twojej cery mimo zawartości cennych substancji odżywczych.
Nie zapominaj również o zadbaniu o okolice oczu. Skóra wokół nich jest delikatniejsza i cieńsza niż reszta twarzy, dlatego używaj odpowiedniego kremu pod oczy. Najlepiej, aby był on nawilżający, stosując go regularnie unikniesz wielu niechcianych zmarszczek i cieni wokół oczu. Jeśli masz problem z opuchniętymi powiekami zastosuj żel ze świetlika, który można aplikować zarówno na dolną, jak i na górną powiekę. Wypróbuj także masażer do twarzy lub chłodzące żelowe płatki i maseczki . Dzięki takiej pielęgnacji oczy będą wypoczęte, a skóra wokół nich odżywiona i nawilżona, co sprawi, że Twoje spojrzenie nabierze młodzieńczego blasku i świeżości.
Chodzi tu zwłaszcza o poduszkę, a najbardziej o poszewkę jaką na nią zakładasz. W nocy zmieniając pozycję snu pocierasz o nią twarzą. Może się to przyczyniać do powstawania krostek i pryszczy oraz zatkanych porów. Na poduszce zbiera się Twój martwy naskórek, pot i kurz, więc jest ona idealnym środowiskiem dla rozwoju bakterii i roztoczy. Wybieraj pościel satynową, jedwabną lub bawełnianą, ponieważ łatwiej będzie ją utrzymać w czystości. Pierz pościel lub chociaż poszewkę na poduszkę co tydzień.
ZOBACZ TAKŻE:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.